زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۲۵، ۱۱:۵۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

علت تلف شدن جوجه ها

*
کاربر انجمن

کاردانی
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 136
79 سپاس گرفته‌شده در 24 ارسال
ارسال: #1
علت تلف شدن جوجه ها
با سلام خدمت دوستان .
بنده در زمان جفت گیری از تاریخ 10/89 تا 28/1/90 در بوشهر که در حال جوجه گرفتن بودم تا حالا حدود 16 تا جوجه از بین رفتند یعنی فقط 2 روز نهایتا 3 روز بعد جوجه ها خود به خود میمیرند نمی دونم علتش چیه حتی از روز اول تولد تخم مرغ آب پز و کاهو در اختیار قناریها قرار می دم . و قفس هم هر سه چهار روزی یک بار روزنامه کف را عوض می کنم . دیروز هم که چهار تا از تخم هام که همگی جوجه داشتن آخرین تخم جوجش درومد ولی جوجه اولی که سه روزش بود مرد . دیشب باز دومی که 2 روزش بود مرد . البته جوجه های لون قبلی تخم ها با هم جوجه می شدند همین مشکل داشتند و تنها فقط موفق شدم 2 تا جوجه بزرگ کنم . امروز صبح هم لونه را اسپری ضد شپش زدم و هم قفس و هم پدر مادرشون نمی دونم جوابگو باشه یا نه . لطفا اگر راهنمایی کنید ممنونم . باتشکر/
۱۳۹۰/۰۱/۲۸، ۰۹:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
صفحه 12 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #111
RE: علت تلف شدن جوجه ها
سلام
روز 13 تخم هاالبته اگر تخم ها رو باهم گذاشتین  برا ماده ابتنی بذارید خیلی تاثیر داره پوست تخم ها مرطوب میشه و جوجه ها راحت تر درمیان ومیتونید با دستگاه بخار داخل  اتاق پرنده  رو مرطوب کنید
موفق باشید
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۲/۱۲/۰۳، ۰۳:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، reza rasuli ، hamid@line
*
کاربر انجمن

د
سپاس‌ها: 188
166 سپاس گرفته‌شده در 66 ارسال
ارسال: #112
(۱۳۹۲/۱۱/۲۲، ۰۹:۳۲ ب.ظ)'رحمانی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام.با توجه به رسیدن فصل جوجه کشی،متاسفانه بیشتری از دوستداران قناری امسال با مشکل جوجه کشی مواجه بودند.در اکثر مواقع جوجه ها از تخم بیرون نیامده میمیرند.در مواردی هم جوجه ها پس از به دنیا آمدن در عرض چند روز تلف میشوند.دلایل زیادی ذکر شده که مربوط به همین مرگ و میر جوجه هاست.در ضمن راه و حلهای فراوانی هم در این زمینه داده شده.مثل استفاده از سریا،سرلاک و...که متاسفانه هیچ کدام جوابگو نبوده است.دوستان زیادی هم تغذیه را عامل اصلی دانسته اند.برخی از اساتید هم علت مرگ و میر جوجه ها را وجود نوعی ویروس در والدین و انتقال آن به جوجه ها دانسته اند که داروهای زیادی از قبیل انرو،فلور فنیکیل و ... را موثر دانسته اند.در این زمینه من هم استثنا نبودم.
حال با توجه به توضیحات مربوطه از دوستان خواهشمندم نظر و تجربه خود را در این زمینه بفرمایند تا تلفات جوجه کشی به حداقل برسد.
نا گفته نماند به نظر من نمیتوان این مشکل را به خاطر تغذیه دانست.زیرا از بین ده ها جفت قناری هم نژاد که من دارم،تغذیه هیچکدام فرقی با یکدیگر ندارد.اما از طرفی جفتی از قناریهایم 6 تا جوجه در یک لان میدهند و بزرگ هم میکنند . از طرفی برخی هم در هر لان4 تا جوجه را میکشند.
با تقدیر فراوان

اساتید در این زمینه کسی نظری نداشت؟؟؟؟؟

۱۳۹۲/۱۲/۰۳، ۰۷:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

د
ارسال: #113
ممنون که این همه صادقانه دارید اطلاعاتتون را خرج میکنید...این همه ماشالله این سایت عضو داره،کسی جواب نمیده.
۱۳۹۲/۱۲/۰۶، ۰۱:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #114
سلام
آقاي رحماني عزيز ،دوست گرامي بلاخره بايد كسي توي اين زمينه اطلاعاتي داشته باشه كه بتونه شما را راهنمايي كنه يانه ؟ وقتي كسي عين تجربه شما را نداشته باشه نمي تونه راهنمايي كنه.من فقط يك نفر را ديدم كه پارسال مثل شما بود وخودش هم علتش را نفهميد وهمه قناريهاش را رد كرد. بعضي از موارد هست كه نياز به تحقيق علمي وآزمايش به وسيله متخصص داره ونميشه به همين راحتي براش نسخه پيچيد. كاربر ممل عشق قناري سوال كرده همه قناريهام مريض شدن چكارشون كنم ؟ حالا بايد چي جواب داد ؟خوب كدام بيماري؟  شايد شما غذاي تخم مرغي داده باشيد واونها اسهال گرفتن ،شايد از دارو يا مكمل تقلبي استفاده كرده باشيد ، شايد جفت قبل از تخم گذاري يه بيماري داشتن كه به جوجه ها منتقل شده و... .تا مشاهده باليني نباشه نميشه جواب داد.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۲/۰۶، ۰۱:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 14
39 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #115
مرگ و میر جوجه ها در روزای اولیه دلالیل مختلفی داره چنتا میگم شما بررسی کن
1- دمای بالای اتاق (دمای مناسب 22تا 25) روز اول ماده به جوجه چیزی نمیده و جوجه از زرده ی باقی مونده که زیر شکمش دیده میشه تغذیه میکنه، پس دمای بالا منجر به تشنگی و مرگ
2- چال تنگ و نامناسب ماده. جوجه ی ضعیف زیر می مونه و خفه میشه. یا گردنش زیر پای ماده می مونه. به همین راحتی (سر کبود نوک کبود)
3- هویج در تخم مرغ باید بصورت پوره ی کامل و له باشه. (به رنده فشار نیار) از مکمل کاهو یا سیب حتما استفاده بشه.
4- ماده هیچ وقت کتان و ارزن به جوجه نمیده ولی اگه غذای نرم نباشه بناچار میده و مطمئن باش جوجه تلف میشه.
5- قفس و لونه جابه جا نشه یا جوجه ها رو زیاد خارج نکنین از قفس. مطمئن باشین ماده قهر میکنه و فقط میخوابه رو جوجه، بدون توجه به تغذیه اش.
6- داخل آبخوری هیچگونه دارو و ویتامین و عسل و ... نریزین.
7- آخرین مورد و اصلی ترین وجود کنه، شپش، میلبه، مطمئناً این مورد رو زیاد شنیدن ولی هیچ وقت شما نمی تونین پیداشون کنین حتی با عوض کردن لونه و مطمئن باشین این اولین جایی که این مسئله گفته میشه. سایت های خارجی و داخلی زیادی رو خوندم ولی تا حالا اشاره نشده که جای تعجب داره: محل هرگونه شپش و کنه در گوش جوجه قناریه و تکثیر هم در همونجا شروع میشه. جوجه رو، روی  کاغذ سفید قرار بده، زیر نور داخل گوشش رو نگاه کن و با ته خودکار اطراف گوش رو مالش بده اگه دچار کنه باشه حیرت زده میشی. از هر گوش جوجه ی 3 روزه بیشتر از 10 تا کنه سیاه و مایت قرمز خارج شد.
تشخیص به موقع مساوی است با زنده ماندن جوجه در غیر این صورت در اثر خارش شدید و کم خونی منجر به مرگ میشه
پیشگیری و درمان فقط با آیویکتین 1 ماه قبل از جفت اندازی. تخم پنبه یا پوشال لانه رو از قبل داخل ظرف مثل تخمه تف بدین
۱۳۹۲/۱۲/۰۶، ۱۱:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، hamid@line
*
کاربر انجمن

د
ارسال: #116
با سلام.ضمن تقدیر از جناب بخشی گرامی.
جای تعجبم در این بود که حتی یکی از دوستان هم نگفتند که اطلاعی در این زمینه ندارند و جالب اینه که میگند در اکثریت شهرها این مشکل نه تنها برای قناری،بلکه برای طیور دیگه هم ایجاد شده.در مورد پرنده های من هم همه به این صوت نیستند.قبلا عرض کردم خدمتتون،چند جفتی به این صورت هستند.البته به کمک یکی از دوستان که دامپزشک هم هستند تا حدودی به نتایجی رسیدیم و داریم روش کار میکنیم.این مشکل ممکنه به دلیل وجود نوعی باکتری ای کولای باشه که در بدن والدین نهفته بوده و حالا موجه مرگ جوجه ها میشه.
اما در مورد جواب سعید 22 عزیز،من هم از قطره کنه استفاده کردم و بابت راهکارهای دیگه هم مطمئن هستم که درست پیش رفتم.ولی در مورد این مورد آخر که گفتند تو گوش جوجه قناری را نگاه کنم،حتما این کار را انجام میدهم.
نهایتا از لطف همه دوستان ممنونم.اگه نتیجه مثبتی حاصل شد به اطلاعتون میرسونم.
۱۳۹۲/۱۲/۰۷، ۱۰:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #117
سلام
براي نتيجه بهتر در جوجه گيري حداقل سه روز قبل از جفت اندازي بهتر هست يك دوره از يكي از داروهاي گروه تتراسايكلين ها جهت پاكسازي دستگاه گوارش قناري استفاده بشه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۲/۰۷، ۱۰:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: رحمانی ، reza rasuli ، مهدي عرفان
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 1
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #118
RE: دوستان قناري باز كمك
سلام دوستان من یک جوجه یک هفته ای دارم دو روز نبودم امروز امدم دیدم توی گردنش انگار ورم داره و زرد رنگه البته دوتا بودن ویکی در نبودم مرده چکار باید بکنم راه حلی داره یا این یکی رو هم از دست میدم به خدا کمک کنید بی زبون گناه داره
۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۸:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #119
RE: دوستان قناري باز كمك
سلام
دوست عزیز تو یک تاپیک سوالتونو مطرح کنید ممنون
این غذایی که والدینش بهش دادن  کنار گردنشه  ومشکلی نداره واسه اطمینان هم اگه میخایین یه عکس ازش بذارید
موفق باشید 

امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۲/۱۴، ۰۸:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ahoora_3
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #120
سلام دوستان یکی از مشکلات مرگ میر جوجه ها در دو روز اول خوب غذا ندادن والدین به جوجه ها می باشد .البته در 10 الی 12  ساعت اول جوجه چون زرده رو به شکمش کشیده احتیاج به غذا نداره . اغلب ماده های جوان نمیدونند کی باید شروع به غذا دادن به جوجه بکنند مثلا یک ماده در لون اول خیلی دیر شروع به غذا دادن به جوجه کرد و اگه خودم به جوجه ها غذا نداده بودم میمردند اما در لون دوم از ساعات اولیه شروع به دون دادن کرد. و باعث تلف شدن جوجه میشند . من خیلی جوجه داشتم که در تخم مردن ولی تا حالا جوجه به دنیا آمده نداشتم که بمیره. رمزش هم فکر کنم در غذای تخم مرغی که بهشون میدم که پودر سریا قرص ویتامین A و E ,کلسیم D3  که در غذداشون میریزم(ویتامین A سیستم ایمنی نوزادان را تقویت میکنه) و بهداشت آب ومحیطشونه ( من آب رو هر روز عوض میکنم کاغذ کف قفس رو هر دو روز عوض میکنم)و نیز در تمام جوجه ها در دوروز اول حداقل 3 الی 6 بار غذای تخم مرغی هر دفعه به اندازه یک سر کبریت دستی به جوجه های نوزاد میدم و بعد از دو روز  به والدین واگذار میکنمشون البته برای جوجه های ضعیف تغذیه دستی رو تا یک هفته هم ادامه میدم.این تجربه من بود امید وارم که مفید واقع بشه شاید بعضی از دوستان بگن لابد بیکارم  وکارم اینه. من خانواده دارم و دو شیفت هم کار میکنم .ولی عاشق قناری و حیوانات هستم وبه هر حال وقت برای رسیدگی به قناریها جور میکنم گاهی در طول هفته به طور متوسط روزانه 5 الی 6 ساعات بیشتر هم نمی خوابم. دوستان قناری وبه طور کلی هر حیوانی رو اگه عاشقانه نگهداری کنید حتما موفق میشید من به شخصه خوشحال و ممنون میشم از تجربه های دیگران استفاده کنم مثلا این راه تغذیه دستی جوجه ها در دو سه روز اول رو دوست خوبمون آقای خلیلی(اهواز قناری) در یکی از ارسالها که یادم نمیاد موضوعش چی بود گفته بود وکاملا کاربردی وموثره.
۱۳۹۳/۰۲/۱۵، ۱۰:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان